Skip to main content

V  dnešnej dobe sa na cestách vyskytujú tisíce áut s opotrebovanými a neúčinnými tlmičmi pruženia. Ich vodiči predstavujú nebezpečenstvo na cestách nie len pre seba, ale aj pre ostatných účastníkov cestnej premávky. Ako sa prejavujú poškodené tlmiče a ako predísť tomuto neželanému javu sa dozviete v našom novom blogu.

Tlmiče pruženia vozidiel plnia úlohu tlmenia kmitania karosérie voči ostatným pohyblivým častiam mechanizmu na podvozku. Správne fungovanie tlmičov ovplyvňuje hmotnosť auta a cestné nerovnosti. Pri jazde po nerovných povrchoch sa opotrebúvajú rýchlejšie ako za normálnych okolností a postupne sa znižuje ich účinnosť.

Príčiny zhoršenia technického stavu tlmičov sú rôzne, najčastejším problémom je však únik náplne (oleja okolo piestnice) v tlmičoch, ktorá sa usádza na plášti tlmičov. Tento proces je však zväčša dlhotrvajúci a zradný práve preto, že nepríde nárazovo, ale pomaly a postupne. Veľa vodičov tak nie sú schopný posúdiť vážnosť opotrebenia tlmičov a často si uvedomia vážny problém až v okamihu, keď im v aute niečo “búcha” – avšak vtedy už môže byť na rýchle odstránenie tohto problému neskoro.

Riziku jazdy na opotrebovaných tlmičoch sa pritom dá jednoducho predísť, a to tak, že si dáte tlmiče skontrolovať v servise. Prvá kontrola by mala prebehnúť po odjazdení zhruba 80.000 km od novoty a následne po každých 20.000 – 30.000 km.

Pokiaľ máte na aute opotrebované tlmiče, pripravte sa na priamy dôsledok tohto neželaného faktu. Pri opotrebovanych tlmičoch nastáva narušenie kontaktu medzi kolesom a vozovkou, čo môže mať v konečnom dôsledku celý rad vplyvov, ktoré zapríčiňujú zníženú bezpečnosť na vozovke.

Pre lepšiu predstavivosť uvádzame najčastejšie vplyvy na plynulú jazdu:

Brzdná dráha

Vážnosť opotrebenia tlmičov ide ruka v ruke s predlžovaním brzdnej dráhy, obvzlášť na cestách s nerovným povrchom.  Je dobre známe, že pri rýchlosti okolo 45 km/h vám vážne opotrebené tlmiče predĺžia brzdnú dráhu až o 2 metre. Pokiaľ ide o vozidlá so systémom ABS/ESP, predĺženie brzdnej dráhy je ešte horšie. Bavíme sa tu teda o rozdiele medzi bezpečným zastavením a nehodou.

Svetlomety

Opotrebené tlmiče môžu narobiť tiež problémy spojené s vertikálnym pohybom svetlometov a tým pádom k oslňovaniu protiidúcich vodičov a vozidiel. Skomplikuje sa tak videnie vodičov a bezpečnosť na ceste.

Aquaplaning

Tento termín označuje kĺzanie kolies po vozovke. U áut s poškodenými tlmičmi sa predné kolesá začnú kĺzať pri zreteľne nižšej rýchlosti ako u rovnakého auta s novými (nepoškodenými) tlmičmi.

Smerová stabilita a celkové držanie na ceste

Opotrebované tlmiče spôsobujú, že sa zásadne znižuje styčná plocha pneumatiky s vozovkou, čím sa zvyšuje riziko nehody. Navyše, ak je auto vystavené bočnému vetru, tak môže ľahšie stratiť stabilitu a ovládateľnosť. Tým sa tiež znižuje maximálna bezpečná rýchlosť v zákrutách. Tlmiče v zlom stave zaťažujú ostatné časti zavesenia kolies a skracujú ich celkovú životnosť. Z dlhodobého hľadiska sa tak jazda na opotrebených tlmičoch majiteľovi auta výrazne predraží.