Aj vy už pomaly premýšľate nad tým, či sú vaše zimné pneumatiky, ktoré sú odložené v pivnici či garáži, v dobrom stave? Ten čas ale beží… Je tak? Len pred pár týždňami ste prezúvali svoje auto do letného šatu a o chvíľu je tu prezúvanie zas. Preto by ste si mali skontrolovať svoje zimné pneumatiky, aby sa nestalo, že na poslednú chvíľu na nich objavíte nejaké nedostatky a budete musieť kúpiť nové.
Aby ste sa takej nepríjemnosti vyhli, máme pre vás pár tipov, ako udržať svoje zimné pneumatiky v dobrom stave po celý čas, keď budú uskladnené. A k tomu aj nejaké rady, ako kúpiť správny typ pneumatík pre svoje auto. Môžu sa zísť, ak plánujete kupovať nové alebo aj použité zimné pneumatiky. Takže na čo si dať pozor?
Ako správne uskladniť zimné pneumatiky
Aby sa vaše zimné pneumatiky mali počas leta dobre a nepoškodili sa, tu je niekoľko tipov, ako ich správne pripraviť a uskladniť.
- Očistite ich pred uskladnením – po mesiacoch používania si zaslúžia pneumatiky
odpočinok, ale najskôr je nutné ich poriadne očistiť od nánosov a usadenín, ktoré sa za ten čas nazbierali. Stačí na to obyčajné mydlo, s vodou a kefa. Mali by ste ich zbaviť nielen rôznych chemických látok, ale aj kamienkov zatlačených do dezénu. Pozor na to, ak sú pneumatiky na ráfiku. Ten očistite príslušným prípravkom. Potom ich už iba poutierajte čistou handrou a nechajte vyschnúť.
2. Sucho a stabilná teplota – zimné pneumatiky sú citlivejšie na teplotu ako letné. Nemali by byť preto na takých miestach, kde sú veľké výkyvy teplôt, blízko pri zariadeniach, ktoré vyžarujú teplo(generátory, čerpadlá…), alebo na takých, ako je napríklad plechová garáž, kde je teplota často príliš vysoká. Podobne je to s vlhkosťou. Vhodné je preto zabaliť pneumatiky do plastových vriec a vysať z nich vzduch.
3. Mimo slnečného svetla – čierna farba priťahuje svetlo a to zas rozkladá materiál, z ktorého
pneumatiky sú. Držte preto svoje pneumatiky v tieni aby vydržali čo najdlhšie v dostatočnej kvalite.
4. Vhodne ich uložte, alebo zaveste – záleží na tom, či sú pneumatiky na ráfikoch alebo nie. Tie na ráfikoch môžu byť pokojne zavesené na hákoch, alebo sa môžu uložiť na seba v polohe ležmo – teda do tvaru veže. Ak sú pneumatiky bez ráfikov nikdy ich nevešajte ani neukladajte na seba naležato. Pre nich je vhodné ich poukladať na stojato vedľa seba. Nezabudnite tiež na to, že je potrebné ich potom aspoň raz za mesiac pretočiť.
Ak svoje pneumatiky nemôžete uskladniť doma, využite na to služby pneuservisu. Mnohé túto možnosť svojim zákazníkom ponúkajú. Výhodou je aj správny spôsob uskladnenia pneumatík.
Uskladnenie diskov
Aj o disky sa treba postarať predtým, ako ich odložíte. O hliníkové disky sa musíte postarať trochu dôkladnejšie, ako o tie plechové. Mali by ste ich dôkladne očistiť pomocou špeciálnych prípravkov, ktoré sú na to určené. Po umytí je dobré ich zakonzervovať a vyleštiť. Potom už môžu spokojne odpočívať, kým zase nebudú potrebné.
Rady pri nákupe
Pri kupovaní zimných pneumatík by ste si mali dať pozor na niekoľko vecí. Nejde totiž iba o to, aká je veľkosť disku. Vaše auto potrebuje pneumatiky, ktoré majú potrebnú kvalitu aj technické parametre. Nesprávne vlastnosti môžu totiž zvýšiť bezpečnostné riziko pri jazde.
Jednoducho povedané, ak si kúpite pneumatiky, ktoré vaše auto „nepozná“, môže sa stať, že elektronika a riadenie nebude dobre fungovať. Jazdné vlastnosti zimných pneumatík preto netreba podceňovať. Pri kúpe „od ruky“ nezabudnite skontrolovať vek pneumatík a ich technický stav. Vhodné je ich otestovať, ak sa to dá. Ak ste na poslednú chvíľu zistili, že potrebujete nové zimné pneumatiky, dajte si pozor, aby vyhovovali parametrom vášho auta. Ide o bezpečnosť vás aj pasažierov v aute.
Najlepšou variantou na nákup pneumatík sú značkové obchody, kde sú uvedené aj všetky parametre pneumatík.
Viac o službách, ktoré ponúkame v Pneuservise nájdete tu.
Pre rezerváciu termínu na prehliadku využite prosím Visblee.
Najnovšie komentáre